Otázka: Co potřebuji k tomu, abych mohl na BDK nakupovat?

Odpověď: Nejprve je třeba si vytvořit osobní účet na webu BurzaDrahychKovu.cz a vyplnit tam požadované osobní údaje. Účet se zakládá v sekci Můj účet. Následně dojde k aktivaci účtu, o které budete informováni e-mailem. Pak již můžete na BDK nakupovat. A raději připomínáme, u drahých kovů je každý nákup závazný ze zákona a nelze od něj bezdůvodně odstoupit. VOP jen upřesňují legislativou neřešené podrobnosti.

 

 

Otázka: Co potřebuji k tomu, abych mohl na BDK i nabízet své zboží?

Odpověď: Postup je stejný jako v případě registrace kupujícího. Pouze je třeba navíc vložit do systému kvalitní sken obou stran občanského průkazu. Důvodem je přísnější požadavek na ověření totožnosti prodávajícího, který vyžaduje platná legislativa. Pro již aktivní kupující je postup ještě jednodušší. Přihlásíte se na svůj účet a tam zvolíte možnost stát se i prodejcem a dohrajete OP. Opět je třeba vyčkat na kontrolu a aktivaci rozšířených práv.

 

 

Otázka: Jak a kdy dostanu za své kovy zaplaceno?

Odpověď: Platba přijde na Váš bankovní účet, který máte ve svém profilu. Bude provedena do 10-ti pracovních dnů od spárování obchodu. Tedy jakmile nám prodávající doručí zboží a to bude zkontrolováno, případně projde úspěšně laboratorními testy.

Doporučujeme nastavit akceptaci jak CZK, tak EUR. Pokud máte dva různé bankovní účty pro tyto měny, doplňte je. Rozšíříte si tak okruh možných zálemců a potencionálních kupců.

Pozor, pro účty v měně CZK na Slovensku je nutné volit banku Fio. Založení a vedení je zdarma. Důvodem jsou mezinárodní poplatky, které jsou pro korunu v rámci Fia minimální. Korunové a eurové účty v Česku, ani eurové na Slovensku žádné omezení na konkrétní banku nemají.

 

 

Otázka: Může se stát, že nakoupím falzifikát?

Odpověď: Tuto otázku je třeba rozdělit na dvě části.

Co se týče obsahu drahého kovu (ryzosti), lze riziko minimalizovat objednáním laboratorního testování zboží. Již levnější test vodivosti podstatně snižuje nebezpečí padělku. Kombinace vodivosti s ultrazvukem pak nesprávnou analýzu téměř vylučuje. Je ale třeba upozornit na to, že ze zákona může závazné stanovisko vydávat jen Puncovní úřad, po homogenizaci zboží = roztavení, což je poněkud nepraktické.

Co se týče napodobenin ražby a historického původu, tím se BDK nezabývá. Drtivá většina zboží nabízeného přes portál totiž má stěžejní hodnotu v kovu samém. Znalecké posudky k historické a sběratelské hodnotě proto nenabízíme.

 

 

Otázka: Jak rychle po objednání a zaplacení obdržím své zboží?

Odpověď: Záleží na několika faktorech. Zda prodávající pošle vše včas, kdy nám zásilku pošta doručí, případně zda zboží máme již uložené v našem depozitu. Také jak je vytížená laboratoř, pokud je objednáno testování. Obecně lze říci, že v běžných případech stíháme dodat do 10-ti pracovních dní. Pokud se něco zadrhne, zákazníka informujeme.

 

 

Otázka: Mohu odstoupit od smlouvy, pokud se tržní cena kovu změní v můj neprospěch?

Odpověď: Odstoupení z tohoto důvodu není možné. Problematiku přímo řeší zákon, konkrétně NOZ § 1837 odst. b). Hodnota drahých kovů je volatilní a cena závisí na pohybu burzovního spotu. Prodejce vystavením zboží a kupující nákupem uzavírají závaznou elektronickou kupní smlouvu. Nedodržení takového závazku zakládá právo poškozené straně vymáhat škodu nebo ušlý zisk. BDK navíc nespolehlivého klienta trvale deaktivuje a neumožní mu platformu užívat.

 

 

Otázka: Musím k nabídkám vždy vkládat obrázky a kolik? Pokud napíšu např. stříbrný American Eagle 2019, každý zájemce o koupi přeci ví, jak mince vypadá.

Odpověď: U každé nabídky vyžadujeme minimálně 2 fotografie, přední a zadní stranu. Pokud je zboží v neprůhledném obalu, tak navíc ještě foto tohoto obalu (např. otevřená krabička). Fotografie by měla být autentická, ne zkopírovaná z katalogu, aby byl dobře patrný stav zboží. Vyhnete se tak budoucím komplikacím v případě, že stav zboží nebude úplně perfektní (např. drobná koroze, vady leštěných ploch, poškození obalu…).

Fotografie můžete udělat běžným mobilem. Současné modely již fotí velmi kvalitně. Nezanedbejte ale dobré nasvětlení a pozor na rozmazané snímky. Doporučujeme jednobarevné, ideálně bílé pozadí.